Ce tupeu pe bascul Kepa! Şi-a ignorat antrenorul şi a rămas pe teren

Kepa îi face semn antrenorului că rămâne în teren

Portarul lui Chelsea a refuzat să fie schimbat în ultimul minut al prelungirilor din finala Cupei Ligii Angliei.

Cel mai scump portar din istoria fotbalului, Kepa Arrizabalaga, şi-a ignorat antrenorul care voia să-l schimbe şi a rămas pe teren, dând vina ulterior pe o „neînţelegere” între el şi tehnicianul Maurizio Sarri.

A treia competiţie din Anglia, Cupa Ligii, a fost decisă la penalty-urile de departajare, câştig de cauză având „cetăţenii” de la Manchester City (4-3, 0-0 după cele 120 de minute regulamentare). Înainte de a se trece la loviturile de la 11 metri, meciul a fost marcat însă de un episod rar întâlnit. Antrenorul lui Chelsea, Maurizio Sarri, a vrut să facă o schimbare de portar, considerând probabil că rezerva Caballero e mai inspirat decât titularul Kepa. Numai că portarul cumpărat de londonezi de la Bilbao pentru 80 de milioane de euro (record pentru un apărător al buturilor) i-a făcut semn lui Sarri că nu vrea să iasă. Conform regulamentului FIFA, în această situaţie extremă „jocul continuă”, fotbalistul respectiv neavând cum să fie scos cu forţa din joc. Evident, episodul a fost unul de neînţeles la un asemenea nivel, iar bascul Kepa a fost acuzat de lipsă de respect. În încercarea de a spăla rufele în familie, antrenorul şi fotbalistul au dat vina pe tensiunea momentului şi pe o neînţelegere legată de o posibilă accidentare. „Mi-am văzut numărul pe pe plăcuţă, dar n-a fost intenţia mea să refuz schimbarea. Am vrut să spun doar că sunt bine, antrenorul credea că nu sunt ok. Era ultimul minut dintr-o finală, se întâmplau multe pe teren”, a declarat Kepa.