CFR Cluj a câștigat disputa cu FCSB

Clujenii se bucură după  golul lui Deac din 11 metriFoto: sportpictures.eu
Clujenii se bucură după golul lui Deac din 11 metriFoto: sportpictures.eu

Gazdă a confruntării din etapa cu numărul 13 a Ligii 1, CFR Cluj s-a impus cu 2-0 (1-0), aseară, în fața lui FCSB. Golurile au fost înscrise de Ciprian Deac (min. 35), care a transformat un penalty, și Costache (min. 74). Arbitrul Istvan Kovacs n-a acordat 11 metri pentru oaspeți, în minutul 3, la un henț făcut de Camora. În urma acestui succes, CFR se apropie la un punct de Craiova și la trei de FCSB.

Confruntarea de la Cluj a fost echilibrată, gazdele impunându-se datorită faptului că au știut să profite de erorile făcute de bucureșteni. În minutul 35, Miron a comis un fault în careu, iar Ciprian Deac a transformat cu siguranță penalty-ul. Diferența s-a majorat în minutul 74, când Costache a înscris după o pasă greșită a lui Cristea. Același jucător a avut ocazia de a realiza „dubla”, după alte cinci minute, însă mingea șutată de el nu și-a atins ținta.Oaspeții au avut un șut în bara transversală prin Man (min. 59), iar în minutul 2 au reclamat penalty în momentul în care Camora a lovit mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă a gazdelor.Au evoluat formațiile: CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea, 46), Burcă, Vinicius, Camora – Deac (Păun, 77), Soares (Hoban, 46), Djokovic – Joca (Chipciu, 3), Rondon (Vojtus, 8), Costache. Antrenor: Edward IordănescuFCSB: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Briceag – Vînă (Fl. Coman, 46), Popescu (Perianu, 58), D. Olaru – Moruţan, Man, Oct. Popescu (Buziuc, 72). Antrenor: Anton PetreaArbitrul Kovacs a arătat douăsprezece cartonaşe galbene, dintre care nouă gazdelor: Deac (min. 9), Costache (min. 16), Vinicius (min. 27), Soares (min. 40), Chipciu (min. 41), Susic (min. 43), Manea (min. 82), Djokovic (min. 89), Bălgrădean (min. 90), respectiv Miron (min. 34), Creţu (min. 35), Moruţan (min. 90+2)Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene - Rareş Vidican