CFR Cluj a învins pe Poli Iaşi și e lider detașat

Și în meciul de la Iași combatanții nu s-au menajat mai delocFoto: sportpictures.eu

Aflată pe primul loc în Liga 1, CFR Cluj a mărit la 6 puncte diferența față de urmăritoarele sale, Universitatea Craiova și FCSB, prin victoria (1-0) obținută la Iași, cu Poli, prin golul marcat de George Țucudean în minutul 90+3. Într-un alt meci al rundei cu numărul 25, Astra Giurgiua s-a impus cu 1-0 în fața lui Hermannstadt Sibiu.

Este de subliniat că din minutul 17, CFR Cluj a jucat în inferioritate numerică, Culio fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Antrenor al campioanei, Alin Minteuan a declarat după meci: "Am obţinut o victorie mare azi. Ţucudean are o  problemă medicală şi de asta intră doar pe final. Este o victorie mare, le dă jucătorilor o încredere mult mai mare. Nu ştiu dacă vine săptămâna viitoare Dan Petrescu la CFR Cluj, eu v-am spus că sunt pe viaţă aici".

Este de precizat că ieșenii au solicitat penalty în două rânduri, după pauză.