CFR Cluj s-a detașat la 7 puncte de FCSB și Universitatea Craiova

FCSB a dominat, CFR a câștigatFoto: sportpictures.eu

Programat în a 3-a rundă a Play-Off-ului Ligii 1 la fotbal, derby-ul CFR Cluj - FCSB s-a încheiat cu victoria la limită (1-0) a gazdelor în urma autogolului lui Ovidiu Popescu. Clujenii se detașează la şapte puncte de rivala din Bucureşti și de CS Universitatea Craiova, care are însă restanța cu FC Botoșani.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 23. Ciprian Deac a executat o lovitură de colț, de pe partea stângă un corner, trimiţând scurt până la Djokovici. Acesta a centrat puternic în careul de şase metri, de unde Ovidiu Popescu a reluat în propria poartă încercând să respingă.Paradoxal, disputa a fost dominată de bucureșteni, care au avut 60% posesie.  De asemenea, aceștia au șutat mai mult la poartă și au atacat insistent în ultimele minute. În minutul 90, Nedelcu (FCSB) s-a accidentat şi a fost scos pe targă din teren.Erou al partidei a fost portarul Giedrus Arlauskis, care a avut câteva intervenții salvatoare. Acesta a declarat la final, pentru Digi Sport: „Nu a fost cel mai frumos meci, dar, având în vedere situaţia actuală, doar rezultatul contează. Săptămâna care vine voi lua o decizie în privinţa viitorului meu. Acum ne gândim la meciul următor. Mergem pas cu pas spre titlu".Meritele portarului clujean au fost recunoscute și de Florin Tănase: „În seara asta, un singur jucător a făcut ca CFR să câştige, Arlauskis, care a avut un meci senzaţional. Ca de obicei, când CFR a câştigat titlul Arlauskis a fost cel mai bun. Azi, dacă aveam şi puţin noroc, nu trebuia să pierdem. am făcut un joc bun. Ei sunt 90 la sută campioni. Numai o minune poate să facă ca CFR  să piardă titlul”.Pe Stadionul ”Dr. Constantin Răduleascu” au evoluat următoarele echipe:CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Vinicius, Burcă, Camora - Itu (Petrila '67), Bordeianu, Djokovici (L. Aurelio '85)- Deac (Chipciu '85), Omrani (Rondon '59), Costache (Păun '59). Antrenor: Dan PetrescuFCSB: Vlad - Creţu, Planici, Nedelcu (Miron '90+5), Ov. Popescu - Oaidă (Ad. Petre '62), L. Filip (Vînă '33, Moruţan '62), Olaru - Man, Tănase, Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Argeş VintilăCartonaşe galbene: Deac (min. 29), Bordeianu (min. 73), Burcă (min. 75), Păun (min. 84), Rondon (min. 89), respectiv Tănase (min. 38), Nedelcu (min. 45+1), Planici (min. 75), Olaru (min. 77)A arbitrat Ovidiu Haţegan, asistat de Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă: Florin Marcu.