Chiricheş, gol pentru Napoli la prima titularizare a sezonului

Vlad Chiricheş a revenit la Napoli cu o înfrângere în faţa lui Beşiktaş, scor 3-2, greşind la două goluri, iar aseară a redebutat şi în Serie A, cu mai mult succes din fericireFoto Click!

Vlad Chiricheş a avut un start de sezon de coşmar la Napoli, românul evoluând un singur minut în primele nouă etape. Lucrurile par însă se se regleze în bine pentru fundaşul nostru, care a fost eroul partidei câştigate de Napoli cu 2-0 în faţa lui Empoli.

Aseară, fostul stelist a fost titularizat în premieră la napoletani şi a făcut în sfârşit un meci bun, e drept, în faţa modestei Empoli. Chiricheş şi apărarea din care a făcut parte n-au primit gol, iar Vlad a reuşit chiar să marcheze, în minutul 81. Acesta a înscris din careul mic, după o minge venită din corner şi prelungităpe spate de Hamsik. Evoluţia lui Chiricheş din această etapă intermediară a Serie A cade excelent pentru naţionala României, care îşi făcea griji pentru centrul apărării, acolo unde pe 11 noiembrie ne va chinui polonezul Lewandowski. Chiricheş mai jucase un singur meci ca titular în acest sezon, deziluzia cu Beşiktaş, din Liga Campionilor, în care românul a şi greşit la două goluri ale turcilor, iar italienii au pierdut cu 3-2 pe San Paolo.

Tătăruşanu a greşit grav cu Crotone

Una caldă, una rece, poate fi considerată pentru români ziua de ieri din Serie A. Asta pentru că în momentul când Chiricheş marca golul desprinderii pentru Napoli, Ciprian Tătăruşanu gafa incredibil pentru Fiorentina şi echipa lui pierdea două puncte mari în meciul cu ultima clasată, Crotone, încheiat 1-1. Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată la Fiorentina, la fel ca şi Valentin Cojocaru la Crotone. La oaspeţi, Adrian Stoian a fost însă titular.