Chiricheş, rezervă în pasul făcut de Napoli spre grupele Ligii! Vezi toate rezultatele!

Căpitanul naţionalei noastre a avut puţine momente de bucurie în Italia şi nu pentru că Napoli n-ar fi obţinut rezultate bune, ci pentru că el a fost foarte rar implicatFoto Click!

Pentru italieni se anunţa o dublă de foc împotriva revelaţiei de anul trecut din Franţa, Nice, dar Napoli pare să fi rezolvat calificarea în grupe de pe San Paolo.

Mertens, în prima repriză, şi Jorginho, din penalty, în a doua parte, au semnat golurile unei victorii cu 2-0 greu de recuperat de oamenii lui Favre săptămâna viitoare, pe Coasta de Azur. Mai mult, francezii au terminat meciul şi cu doi oameni mai puţini pe teren, Koziello şi Plea văzând amândoi roşu în minutul 80. Din păcate, Vlad Chiricheş pare să aibă şi sezonul acesta acelaşi statut la Napoli ca şi anul trecut, adică cel de rezervă de lux. Deocamdată, nu e loc pentru român în apărarea alcătuită clasic din Ghoulam, Koulibaly, Albiol şi Hysaj.

Tot rezervă neutilizată a fost şi Florentin Matei, dar la Rijeka, echipă care a trecut pe lângă un rezultat mare la Atena. Croaţii au condus cu 1-0 tim de 63 de minute, dar grecii au revenit în ultima jumătate de oră şi au câştigat cu 2-1 datorită golului lui Romao din minutul 90+3.

În celelalte rezultate ale serii, Celtic a măturat pe jos cu Astana, scor 5-0, şi scoţienii sunt deja în grupele Ligii Campionilor, la fel ca şi Sevilla după rezultatul mare de la Istanbul, 2-1 în faţa lui Basaksekir. Hapoel Beer Sheva - Maribor s-a încheiat 2-1 şi calificarea se va decide în Slovenia.