City a trecut de PSG și va disputa prima sa finală de Liga Campionilor. Guardiola atacă trofeul după 10 ani

Jucătorii lui Manchester City jubilează după golFoto: EPA-EFE

Formaţia engleză de fotbal Manchester City s-a calificat pentru prima dată în finala Ligii (Cupei) Campionilor, după ce a învins cu 2-0 (1-0), marţi, pe teren propriu, pe Paris Saint-Germain, în meciul retur al semifinalelor. În tur, „cetățenii” s-au impus cu 2-1. Pentru Pep Guardiola, aceasta va fi cea de-a treia finală de Liga Campionilor după cele din 2009 și 2011 pe care le-a câștigat cu FC Barcelona.

Manchester City a deschis scorul în minutul 11 prin Mahrez, care a reluat în poartă un balon deviat de Marquinhos după un șut al lui De Bruyne, din marginea careului, din poziţie centrală. Gazdele și-au majorat avantajul în minutul 63, când același Mahrez a trimis în plasă mingea centrată de pe stânga de Foden.Finalişti ai ediţiei precedente, parizienii au terminat şi manşa a doua în zece jucători, după eliminarea lui Di Maria, din minutul 69. După ce Fernandinho a respins o minge în aut, jucătorul lui PSG a reacţionat nervos la adresa brazilianului. Apoi, argentinianul l-a călcat intenţionat pe adversar în afara terenului, după ce a luat mingea să arunce de la margine. Meciul s-a disputat pe un teren al cărui gazon a fost afectat de o grindină care a căzut peste Manchester. Pentru că temperatura a fost destul de scăzută în timpul partidei (7 grade Celsius), gheaţa s-a topit abia după pauză.Pe plan european, Manchester City a câștigat Cupa Cupelor în 1970.Au evoluat echipele: Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Stones, Zincenko - Fernandinho, Gundogan, Bernardo Silva (Sterling, 82) - Mahrez, De Bruyne (Gabriel Jesus, 82), Foden (Kun Aguero, 85).  Antrenor: Pep GuardiolaParis Saint-Germain: Navas - Florenzi (Dagba, 75), Marquinhos, Kimpembe, Diallo (Bakker, 83) - A. Herrera (Draxler, 62), Paredes (Danilo, 75), Verratti - Di Maria, Icardi (Moise Kean, 64), Neymar. Antrenor: Mauricio Pochettino.Cartonaşe galbene: Zincenko (min. 71), De Bruyne (min. 74),  respectiv Ander Herrera (min. 22), Verratti (min. 71), Kimpembe (min. 87), Danilo (min. 89).Cartonaş roşu: Di Maria (min. 69)Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).

Liga CampionilorSemifinale, retur

Marți, 4 maiManchester City - Paris Saint-Germain 2-0 (2-1 în tur)Miercuri, 5 mai, ora 22.00Chelsea Londra - Real Madrid (1-1 în tur)Finala va avea loc la 29 mai, la Istanbul.