Claudiu Keșeru a adus un punct nesperat României

Claudiu Keșeru se bucură după golul care a adus un punct RomânieiFoto: EPA-EFE

România a obținut in extremis un egal (2-2) aseară, în Norvegia, și păstrează șanse de calificare la Euro 2020. Claudiu Keșeru a marcat de două ori, ultima oară în minutul 2 al prelungirilor meciului de la Oslo

Animat de principiul napoleonian ”Cea mai bună apărare este atacul”, Cosmin Contra a trimis pe teren o formulă de echipă ofensivă: Tătărușanu - Chipciu, Săpunaru, D. Grigore, Toșca – P. Anton, N. Stanciu - Deac, Keșeru, Grozav – Pușcaș. Și intențiile s-au văzut pentru o clipă. Pușcaș a pătruns în careul advers, însă Keșeru n-a ajuns la minge (min. 3). Mai apoi, însă, norvegienii au preluat controlul disputei, marcând și un gol prin Elyounoussi, gol care n-a fost acordat de arbitrul rus Serghei Karasev pe motiv de ofsaid... (min. 9).  În rest, numeroase atacuri ale gazdelor și câteva parade salvatoare ale lui Tătărușanu. Abia după o jumătate de oră s-au consemnat și primele mingi trimise pe poarta Norvegiei. Au făcut-o Pușcaș (min. 31) și Grozav (min. 36), cu capul, fără probleme pentru Grytebust. După pauză, presiunea gazdelor s-a accentuat. Iar Elyounoussi (min. 56) și Oedegaard (min. 71) au profitat de gafele apărării noastre, marcând fără mari probleme. Periculos în câteva rânduri, Keșeru a izbutit să aducă un punct nesperat echipei noastre (min. 77 și 90+2). În celelalte meciuri din această seară, din Grupa F, Suedia și Spania au câștigat cu Malta (3-0), respectiv în Insulele Feroe (4-1). De la Oslo delegația România va pleca direct în Malta, acolo unde va susține luni, un alt meci din grupă.

Euro 2020 - preliminarii

Meciurile din această seară

Grupa A

Muntenegru - Kosovo 1-1

Cehia - Bulgaria 2-1

Clasament: 1. Anglia 6 puncte, 2. Cehia 3p, 3. Kosovo 2p, 4. Bulgaria 2p, 5. Muntenegru 2p

Grupa B

Ucraina - Serbia 5-0

Lituania - Luxemburg 1-1

Clasament: 1. Ucraina 7 puncte, 2. Luxemburg 4p, 3. Portugalia 2p, 4. Lituania 1p, 5. Serbia 1p

Grupa D

Georgia - Gibraltar 3-0

Danemarca - Irlanda 1-1

Clasament: 1. Irlanda 7 puncte, 2. Elveția 4p, 3. Georgia 3p, 4. Danemarca 2p, 5. Gibraltar 0p

Grupa F

Suedia - Malta 3-0

Norvegia - România 2-2

Feroe - Spania 1-4

Clasament: 1. Spania 9 puncte, 2. Suedia 7p, 3. România 4p, 4. Malta 3p,  5. Norvegia 2p,  6. Feroe 0p

Grupa G

Letonia - Israel 0-3

Nord Macedonia - Polonia 0-1

Austria - Slovenia 1-0

Clasament: 1. Polonia 9 puncte, 2. Israel 7p, 3. Macedonia 4p, 4. Austria 3p, 5. Slovenia 2p,  6. Letonia  0p