Contra a dat lovitura pe Camp Nou. Getafe i-a furat un punct Barcelonei în minutul 90+2 şi i-a eliminat pe catalani din lupta pentru titlu

Contra, la conferinţa de prezentare de la Getafe (foto: captură DigiSport)

Cosmin Contra şi Getafe păreau victime sigure pe Camp Nou, chiar dacă disperarea de a se salva de la retrogradare era maximă. Barcelona nu-şi putea permite paşi greşiţi, mai ales că încă păstrau şanse la titlu, dar toate calculele au fost date peste cap.

Messi a deschis scorul pentru Barcelona în minutul 23 şi lucrurile păreau clare încă de la început, dar Lafita a adus egalarea după doar 15 minute şi la pauză s-a intrat 1-1, deja o surpriză destul de mare. A doua parte s-a jucat la o singură poartă, iar Alexis Sanchez a readus normalitatea pe un Camp Nou plin cu 70.000 de fani. Când totul părea încheiat, Lafita a spus însă nu şi a egalat în al doilea minut al prelungirilor, ciupind un punct de aur Barcelonei, care o ajută în lupta pentru salvare, dar care îi taie trupei lui Messi orice şanse la titlu,

Getafe are două puncte peste prima echipă care retrogradează şi încă două meciuri grele de jucat, cu Sevilla şi la Rayo Vallecano.