Corinthians a învins Chelsea şi este noua campioană a lumii. E prima echipă din afara Europei care ia trofeul după şase ani - VIDEO

Golul marcat de  peruanul Guerrero  a adus trofeul  în Brazilia
Golul marcat de peruanul Guerrero a adus trofeul în Brazilia

Brazilienii de la Corinhians au rescris istoria la Campionatul Mondial al cluburilor. Au devenit prima echipă din afara Europei care cucereşte trofeul în ultimii 6 ani. Sud-americanii au învins cu 1-0 prin golul reuşit de Guerrero în minutul 69. Un gol care a adus 5 milioane de euro în contul echipei sale.

Juan Paolo Guerrero, fostul atacant al celor de la Bayern Munchen şi Hamburg, a înscris unicul gol, în minutul 69. În minutul 90, de la Chelsea a fost eliminat fundaşul Gary Cahill.

Chelsea a controlat meciul, dar nu i-a mai avut în faţă pe naivii mexicani de la Monterrey, cărora le-a marcat trei goluri în semifinale.

Portarul lui Corinthians, Cassio, a parat tot, inclusiv ocazia uriaşă din final a lui Torres, iar reuşita peruanului Guerrero, cel care înscrisese singurul gol şi în meciul din semifinale cu Al Ahly, a fost suficient pentru al doilea trofeu al CM al cluburilor din palmaresul grupării braziliene. Cel mai bun jucător al turneului a fost ales portarul lui Corinthians, brazilianul Cassio, căruia i s-a decernat trofeul "Golden Ball".

Goalkeeperul, care n-a primit nici un gol în cele două meciuri jucate de echipa sa, a intrat cu această ocazie şi în posesia unui automobil Toyota Prius Persona, oferit de sponsorul competiţiei. Celelalte premii individuale au fost câştigate de David Luiz, de la Chelsea (Silver Ball), şi de Paolo Guerrero, de la Corinthians (Bronze Ball).

Premii în bani

Corinthians: 5 milioane de euro Chlesea: 4 milioane de euro Monterrey: 2,5 milioane de euro Al Ahly: 2 milioane de euro Ulsan Hyundai: 1,5 milioane de euro Sanfrecce Hiroshima: 1 milion de euro Auckland City: 500.000 de euro

Frank Lampard, trist după înfrângerea din Japonia.