Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului

Cristiano Ronaldo se bucură după golul marcat cu NapoliFoto: EPA-EFE

Autor al primului gol din confruntarea pentru Supercupa Italiei, pe care Juventus a câștigat-o cu Napoli (2-0), Cristiano Ronaldo (35 de ani) a devenit cel mai prolific marcator din istoria sportului cu balonul rotund. Portughezul a ajuns la borna 760, depășindu-l pe cehul Josef Bican (759).

Ronaldo a ajuns la 750 de goluri în 3 decembrie trecut, când a înscris în meciul cu Dinamo Kiev (3-0) din Liga Campionilor. El a înscris de 658 pentru formațiile de club la care a evoluat: 5 pentru Sporting CP (în 31 de meciuri), 118 petru Manchester United (292), 450 pentru Real Madrid (438) și 85 pentru Juventus Torino (109). În septembrie trecut, Ronaldo a devenit primul fotbalist european care a depășit o sută de goluri marcate la echipa naţională. El se află la 7 goluri de recordul absolut (109) deținut de iranianul Ali Daei (51 de ani).Potrivit Federației Internaționale a Istoriei și Statisticilor Fotbalului (IFFHS), în Top 10 marcatori se află următorii jucători: 1. Ronaldo 760 goluri, 2. Josef Bican 759, 3. Pele 757, 5. Ferenc Puskas 746, 6. Gerd Muller 735, 7. Lionel Messi 730, 8. Eusebio 631, 9. Ferenc Deak 576, 10. Uwe Seeler 575.În confruntarea cu Napoli, din Supercupa Italiei, Ronaldo a marcat primul gol, în minutul 64, iar Morata a stabilit scorul final, în minutul 90+6. Insigne (Napoli) a ratat un penalti, în minutul 80. În urma acestui succes, Juventus Torino a câştigat pentru a noua oară trofeul, precedentele reușite fiind înregistrate în 1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018.După meci, antrenorul lui Juventus, Andrea Pirlo, a declarat: „Întotdeauna l-am considerat pe Cristiano Ronaldo drept unul dintre cei doi atacanți ai noștri. Vrem mereu să-l avem cât  mai proaspăt posibil căci atunci când primește mingea în suprafața careului este adeseori decisiv. Știm toți valoarea lui. Când suntem în apărare,  îi cer să rămână la centrul terenului. Astfel el nu-l risipește energia în apărare”.