Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 100 pentru Juventus

Cristiano RonaldoFoto: EPA-EFE

Titular la Juventus Torino, Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 100 pentru această grupare. Portughezul a înscris în meciul câștigat cu 3-1 pe terenul lui Sassuolo, în etapa cu numărul 36 a primei ligi de fotbal a Italiei. Din 2018, de când a fost transferat de la Real Madrid, atacantul a disputat 131 de meciuri pentru „Bătrâna Doamnă”.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 45, după ce l-a depășit pe Marlon și a rămas singur cu portarul Consigli. Celelalte goluri au fost înscrise de Rabiot (min. 28), Dybala (min. 66), respectiv Raspadori (min. 59). Rezervă la Sassuolo, Chiricheș a intrat în minutul 56, în locul lui Toljan. Grație acestui succes, Juventus ocupă locul 5 în Serie A, cu 72 de puncte, fiind la unul în urma lui Napoli, care este pe 4, cu 73. Lansat în fotbalul mare de Sporting Lisabona, pe vremea când antrenor acolo era Ladislau Boloni, Cristiano Ronaldo a cunoscut consacrarea la Manchester United, formație pentru care a evoluat între 2003 și 2009. El a jucat la Real Madrid din 2009 până în 2018, iar acum este component al echipei Juventus Torino. Ronaldo a câștigat Liga Campionilor în 2008, cu Manchester United, respectiv în 2014, 2016, 2017 și 2018, cu Real Madrid. De asemenea, a triumfat în CM al cluburilor în 2008, 2014, 2016 și 2017, cucerind Supercupa Europei în 2014, 2016 și 2017. Lusitanul a fost campion al Angliei (2007, 2008, 2009), Spaniei (2012, 2017) și Italiei (2019, 2020). În ediția trecută de Serie A, Ronaldo a marcat 31 de goluri. În această ediție de Serie A, el a izbutit 28 în 32 de meciuri, fiind lider în clasamentul golgheterilor, înaintea lui Luis Muriel (Atalanta Bergamo) și Romelu Lukaku (Inter Milano), care au câte 22 fiecare.