Danemarca, prima echipă calificată în sferturile Euro 2020

Danemarca e prima calificată în sferturile Euro 2020FOTO: EPA

Danemarca este prima formație calificată în sferturile de finală ale Campionatului European după o victorie categorică obțnută în fața Țării Galilor.

Reprezentativa Danemarcei s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatului European, trecând în optimile de finală de selecţionata Ţării Galilor, scor 4-0, pe Johan Cruijff Arena din Amsterdam.

Golurile au fost marcate de Dolberg ’27, ’48, Mæhle ’88 şi Braithwaite ‘90+6.

În minutul 90+1, de la galezi a fost eliminat Harry Wilson.

Ţara Galilor: Ward - C. Roberts (Williams ’40), Rodon, Mepham, B. Davies – Morrell (Wilson ’60), Allen - Bale, Ramsey, D. James (Brooks ’78) – Moore (Roberts ’78). Selecţioner: Rob Page

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer (Andersen ’77), Vestergaard - Stryger Larsen (Boilesen ’77), Höjbjerg, Delaney (Jensen ’60), Mæhle - Braithwaite, Dolberg (Cornelius ’69), Damsgaard (Norgaard ’60). Selecţioner: Kasper Hjulmand.

Meciul a fost arbitrat de germanul Daniel Siebert, ajutat de conaţionalii săi Jan Seidel şi Rafael Flotyn, precum şi de rezerva Ovidiu Haţegan.

Următoarea adversară a danezilor va fi învingătoarea meciului dintre Olanda și Cehia, partidă care va avea loc la Budapesta.

Sâmbătă seară, de la ora 22.00, va mai avea loc o partidă din optimile de finală ale Euro 2020, Italia – Austria.