Debut victorios pentru Xavi. La primul meci cu Hernandez pe banca tehnică, Barca a câștigat (1-0) derby-ul cu Espanyol

Xavi s-a reîntâlnit la Barca cu Pique, fostul său coleg de echipăFoto: EPA-EFE

Aflată în impas toamna aceasta, gruparea roș-albastră a fost nevoită să-l demită pe Ronald Koeman. Și să-l numească la puțin timp după aceea ca antrenor principal pe fostul său jucător Xavi (41 de ani).

Acesta a avut răgaz aproape două săptămâni pentru a pregăti meciul de debut, care n-a fost unul obișnuit. Contra rivalei locale Espanyol, Barca a avut parte de o dispută acerbă. Ea s-a impus prin golul reușit de Depay, din penalty, în minutul 48. E de remarcat faptul că Xavi a avut curajul de a miza și pe tineri, titularizându-l pe Ilias Akhomach, un jucător de 17 ani. Apăsat de tracul debutului, acesta a irosit o mare ocazie în minutul 13, când n-a nimerit ținta la centrarea lui Gavi. El a fost schimbat de un alt tânăr, marocanul Abde (19 ani), care a avut trei acțiuni periculoase.În aceste condiții, FC Barcelona a bifat primul succes în LaLiga după patru meciuri la rând fără victorie. Catalanii au expediat 11 șuturi în primul mitan, ceea ce reprezintă recordul lor pentru această ediție de campionat. Iar pe final au izbutit să conserve rezultatul și cu ceva noroc. Fiindcă trebuie amintit că Espanyol a trecut pe lângă egalare, Ter Stegen fiind salvat de stâlpii porții sale (min. 81 și 86).  După acest succes din etapa cu numărul 14, Barcelona a urcat pe locul 6 în ierarhia la zi din LaLiga, cu 20 de puncte.