Dennis Man va lipsi până în septembrie. Joi, FCSB joacă în LIga Europa

Dennis Man a jucat doar 16 minute contra celor de la FC BOtosaniFOTO: Sportpictures.eu

FCSB va juca joi seară, de la ora 21.30, în direct la PRO TV, manșa secundă a turului 2 preliminar al Ligii Europa, fără unul dintre cei mai importanți jucători. Dennis Man este indisponibil până în luna septembrie.

Accidentarea suferită de Dennis Man în timpul meciului pierdut acasă cu scorul de 2-0 în fața celor de la FC Botoșani a fost atât de gravă pe cât se părea: mijlocașul de la FCSB are ruptură musculară și va fi indisponibil până în luna septembrie. Drept urmare, el nu va juca nici în returul din aceată seară contra armenilor de la Alaşkert, nici în următoarele două sau chair trei meciuri europene ale formației sale. Antrenorul Bogdan Andone a dezvăluit că deși echipa lui s-a impus în tur la o diferență care poate părea liniștitoare, 3-0, calificarea nu este încă jucată. Așa că va trimite în teren cei mai buni jucători pe care îi are. ”Vom alinia cei mai buni jucători sau jucătorii disponibili, cei mai în formă. Important este să facem un meci bun şi să ne calificăm. Chiar se poate orice. În fotbal sunt răsturnări de scoruri de situaţii, sper să nu fie cazul nostru. Dacă nu abordezi un meci sută la sută concentrat, pleci de la 0-0, primeşti un gol şi nu ştii ce se întâmplă. Sper să nu fie cazul nostru. Avem 12 jucători de câmp plus trei copii, 15, plus trei portari. Nu mă ia ameţeala, ăştia sunt jucătorii care sunt, dintre ei trebuie să aleg zece plus un portar care să joace şi jucătorii care vor intra să-şi facă treaba. Asta e situaţia. Avem nouă jucători pe lista accidentaţilor, mare parte jucători de bază, este o situaţie puţin delicată, dar trebuie să trecem peste ea, aşteptăm jucătorii să revină rând pe rând”, a declarat Bogdan Andone.