Din rău în mai rău!CSM București a pierdut la Rostov

Cristina Neagu a marcat cele mai multe goluri pentru CSM

Campioana României a fost învinsă în deplasare, de formaţia rusă Rostov-Don, scor 25-24, în ultimul meci din Grupa principală I a Ligii Campionilor. Ambele echipe sunt calificate în sferturi, fază în care CSM va intra de pe locul 3, iar Rostov-Don de pe poziţia a doua a grupei.

Pentru CSM Bucureşti cea mai bună marcatoare a fost Cristina Neagu, autoare a șase goluri,  iar de la Rostov s-au remarcat Dembele şi Managarova, cu câte 4 reuşite.

CSM Bucureşti încheie pe locul 3, cu 13 puncte, iar Rostov este lider temporar, cu 15 puncte. Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar (16 puncte), FTC Budapesta (12), Metz Handball (12), Buducnost (8), deja calificate în sferturi, Thuringer HC (4) şi SG BBM Bietigheim (2), iar ultimele partide vor avea loc azi, când vom afla adversarul ”tigroicelor”, fie Metx, fie FTC Budapesta. După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, fază în care vor juca încrucişat, în sistemul ”1 cu 4 şi 2-3” (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Craiova s-a calificat în semifinale

Valentina Ardean Elisei a fost cea mai bună jucătoare a Craiovei

SCM Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei EHF, după ce a învins formaţia rusă Lada Togliatti, cu scorul de 26-23, în manşa retur a fazei sferturilor competiţiei. În meciul de pe gteren propriu oltencele pierduseră cu scorul de 23-25. Principalele marcatoare pentru SCM Craiova au fost Elisei Ardean 9 goluri şi Florianu 6, iar de la Lada s-au remarcat Dmitrieva şi Novoselova, cu câte 4 reuşite.