Dinamo a fost umilită acasă de Viitorul: 0-5

Dinamo a fost învinsă clar de ViitorulFOTO: Sportpictures.eu

Dinamo a suferit una dintre cele mai dure înfrângeri din istorie pe propriul teren: 0-5 cu Viitorul Constanța și trebuie să-și pună serioase probleme ce ar trebui să facă pentru a scăpa de retrogradare.

Meciul a curs într-o singură direcție, oaspeții profitând de absențele lui Sorescu, Puljic sau Nemec din tabăra dinamoviștilor. Joalisson a deschis scorul în minutul 4, pentru ca Ganea să majoreze diferența pe tabela de marcaj din penalty.

Apoi, dubla lui Ciobanu din minutele 44 și 81, dar şi golul lui Tsoumou, din minutul 79, au stabilit rezultatul unui dezastru pe care Dinamo nu l-a mai trăit pe propriul teren de 35 de ani! Mai precis din 1986, când ”câinii” au fost învinși tot cu scorul de 5-0, de Sportul Studențesc, la care încă mai juca Hagi. Un meci disputat atunci pe o ploaie teribilă, care a rămas ca o pată neagră în sufletele fanilor dinamoviști.