Dinamo i-a stricat startul de campionat lui FCSB

Dennis Man e aproape de Anderlecht şi poate deveni al şaselea jucător din Liga 1 care ajunge în Jupiler în ultimii doi aniFoto: Sport Pictures

Trupa lui Nicolae Dică rămâne cu un singur punct după primele două etape de campionat, fiind egalat cel mai slab start de campionat (2002/2003) pentru FCSB de când e finanțată de Gigi Becali.

Marile rivale din Liga 1 au făcut, aseară, cel de-al 55-lea meci egal (3-3) din istoria întâlnirilor directe, cele două rivale având fiecare câte 59 de victorii.  Programat în runda a doua, ”Eternul derby” a adunat în tribunele Arenei Naționale circa 27.000 de spectatori, în duelul coregrafiilor gazdele mizând pe un vrăjitor în timp ce dinamoviștii i-au dedicat-o lui Cătălin Hîldan. Întârziat cu câteva minute de torțele aruncate pe gazon de galeria dinamovistă, startul meciului a fost dominat de FCSB, care a deschis scorul în minutul 10: Man a executat un corner, iar Gnohere a venit lansat și a trimis balonul în plasă. Primul mitan s-a încheiat cu parada lui Bălgrădean, la șutul lui Sergiu Popovici (min. 41) și cu golul egalizator al lui Axente, după o pivotare (min. 45+2). Și după pauză, în ciuda ploii, cele două rivale au jucat cu garda jos. Filip (min. 46), Man (50) și Bălașa (54) au țintit poarta oaspeților, însă Florinel Coman a fost cel care l-a învins pe Penedo direct din corner (min. 55)! FCSB nu s-a bucurat prea mult timp de această reușită rară fiindcă Dinamo a egalat (2-2) prin execuția imparabilă a lui Nistor (min. 62). Iar scenariul s-a repetat mai apoi, reușita aceluiași Coman, care ”l-a executat” cu sânge rece pe Penedo (min. 68), fiind anulată de lovitura de cap a lui Mihai Popescu (min. 89).    În etapa următoare, FCSB va evolua tot la București, cu Poli Iași, în timp ce Dinamo se va deplasa la Mediaș.