Echipa lui Ianis Hagi, favorită la calificarea în „optimile” Ligii Europa

Ianis Hagi și ai săi colegi sărbătoresc succesul din BelgiaFoto: EPA-EFE

Victorioasă în tur (4-3), pe terenul lui Antwerp, Glasgow Rangers pornește favorită în meciul retur de mâine (joi, 25 februarie). În aceeași postură se află Villarreal și AC Milan, la care activează Andrei Rațiu, respectiv Ciprian Tătărușanu.

Scoțienii s-au impus în Belgia prin golurile lui Aribo (min. 39), Barisic (min. 59 - penalty, 90 - penalty) şi Kent (min. 83). Pentru belgieni au înscris Avenatti (min. 45+1), Refaelov (min. 45+8 - penalty) şi Hongla (min. 67). La Rangers, Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 74 și a avut o ocazie de gol. Internaționalul român a marcat mai apoi în meciul cu Dundee United (4-1) în urma căruia formația din Glasgow și-a asigurat participarea la ediția viitoare a Ligii Campionilor.Victorioasă (2-0) la Salzburg, Villarreal, formație la care e legitimat Andrei Rațiu, are prima șansă la calificarea în „optimi”. De asemenea, AC Milan, la care activează și portarul Ciprian Tătărușanu, e creditată cu prima șansă după ce a scos un egal (2-2) la Belgrad, cu Steaua Roșie.O misiune mult mai dificilă vor avea Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, și Slavia Praga, grupare pentru care Nicolae Stanciu a jucat până în minutul 73. Acestea vor evolua pe terenul lui Club Bruges (1-1 în tur), respectiv Leicester City (0-0 în prima manșă).

Liga Europa - optimi de finalăJoi, 25 februarieOra 19.00Tottenham - Wolfsberger (4-1în tur)Ora 19.55Hoffenheim - Molde (3-3)

Arsenal Londra - Benfica Lisabona (1-1)Glasgow Rangers - Royal Antwerp (4-3)Villarreal - RB Salzburg (2-0)Ajax Amsterdam - Lille (2-1)Șahtior Donețk - Maccabi Tel Aviv (2-0)Napoli - Granada (0-2)Ora 22.00Club Bruges - Dinamo Kiev (1-1 în tur)Bayer Leverkusen - Young Boys Berna (3-4)Leicester City - Slavia Praga (0-0)Manchester United - Real Sociedad (4-0)AS Roma - Braga (2-0)AC Milan - Steaua Roșie Belgrad (2-2)Dinamo Zagreb - FC Krasnodar (3-2)PSV Eindhoven - Olympiakos (2-4)