Echipa lui Nicolae Stanciu a fost scoasă din Liga Campionilor prin trei goluri în ultimele 10 minute!

Scholz a transformat penalty-ul și cu ceva norocFoto: EPA-EFE

Cu mijlocaşul Nicolae Stanciu titular, Slavia Praga a pierdut (1-4), miercuri, 30 septembrie, pe terenul formaţiei daneze Midtjylland. Și cum în tur a fost 0-0, gruparea a ratat calificare în grupele ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor. Formația cehă va continua în grupele Ligii Europa.

Revelație a ediției precedente, când a făcut egal cu Barcelona (0-0) și Inter Milano (1-1), Slavia a intrat bine în meci, conducând cu 1-0 prin golul înscris de Olayinka, în minutul 3, la centrarea lui Stanciu. Danezii au izbutit să egaleze prin Kaba (min. 65), iar în minutul 82 cehii aveau calificarea în buzunar grație golului marcat în deplasare. După câteva zeci de secunde, Midtjylland a primit un penalty în urma unui henț comis în propriul careu de Ibrahim Traore, cel care l-a înlocuit pe Stanciu în  în minutul 68. Lovitura de pedeapsă a fost apărată de Kolar, însă la intervenția VAR s-a cerut repetarea pe motiv că portarul ceh n-a respectat regula „picioriului pe linia porții”... Scholz a transformat penalty-ul și cu ceva noroc, iar danezii au profitat de căderea din jocul praghezilor și au mai marcat de două ori, prin Onyeka (min. 89) și Dreyer (min. 90+1).

Meciurile din Play-Off de miercuri, 30 septembrie:

Midtjylland (Danemarca) - Slavia Praga (Cehia) 4-1 (0-0 în tur)PAOK Salonic (Grecia) - Krasnodar (Rusia) 1-2 (1-2 în tur)FC Salzburg (Austria) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 3-1 (2-1 în tur)

Uniunea Europeană de Fotbal Asociație (UEFA) a anunțat, astăzi (joi, 1 octombrie), componența urnelor valorice pentru tragerea la sorţi a grupelor ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor. Operațiunea se va desfășura la ora 18.00, la Geneva.

Componența urnelor valorice este următoarea:

Urna 1

Bayern Munchen (Germania, câştigătoarea ultimei ediţii a UEFA Champions League), FC Sevilla (Spania, deţinătoarea UEFA Europa League), Real Madrid (Spania), Liverpool (Anglia), Juventus (Italia), PSG (Franţa), Zenit Sankt Petersburg (Rusia) şi FC Porto (Portugalia)

Urna 2FC Barcelona (Spania), Atletico Madrid (Spania), Manchester City (Anglia), Manchester United (Anglia), Şahtior Doneţk (Ucraina), Borussia Dortmund (Germania), Chelsea (Anglia) şi Ajax Amsterdam (Olanda)

Urna 3Dinamo Kiev (Ucraina), Salzburg (Austria), RB Leipzig (Germania), Internazionale Milano (Italia), Olympiacos Pireu (Grecia), Lazio (Italia), FK Krasnodar (Rusia), Atalanta (Italia)

Urna 4Lokomotiv Moskva (Rusia), Olympique Marseille (Franţa), Club Brugge (Belgia), Borussia Monchengladbach (Germania), Istanbul Başakşehir (Turcia), Rennes (Franţa), Midtjylland (Danemarca), Ferencvaros (Ungaria)

Meciurile din faza grupelor vor începe în 20 octombrie.

Etapele se vor juca la următoarele date:

Etapa 1: 20/21 octombrieEtapa 2: 27/28 octombrieEtapa 3: 3/4 noiembrieEtapa 4: 24/25 noiembrieEtapa 5: 1/2 decembrieEtapa 6: 8/9 decembrie