Egalul speranței pentru Astra în Liga Europa

Teixeira a fost titular cu PlzenFOTO: Mediafax

Astra a ratat o ocazie mare de a urca pe locul secund în clasamentul grupei E a Ligii Europa. Campioana României a terminat la egalitate, 1-1, cu Viktoria Plzen, la Bucureşti, şi calificarea în primăvara weuropeană se joacă, dar nu echipa noastră e favorită.

Astra a început cu stângul meciul de pe Arena Naţională, cu vedeta Alibec în tribune. „Alibec sper să stea cât mai puţin departe de teren, sper ca duminică să joace în campionat. A fost o simplă contuzie, n-am dorit să risc. Am luat decizia că o infiltraţie în genunchi nu e OK. Este un jucător tânăr, care are tot viitorul înainte. L-am convins greu să nu joace”, declara, înaintea meciului, Marius Şumudică, antrenorul gazdelor. În aceste condiţii, tot planul tactic s.-a schimbat, românii bazându-se pe centrările lui Budescu şi pe eventualele contraatacuri. Dintr-o astfel de pasă luminoasă a lui Budescu s-a născut şi golul prin care giurgiuvenii au deschis scorul. Era minutul 19 când Alexandru Stan a trimis în poartă o minge respinsă în primă fază de portarul oaspeţilor. Din păcate, bucuria nu a durat decât şase minute, cehii egalând prin Krmencik, care a trimis cu capul, din 10 m, în colţul lung.

În continuare, marcaţi şi de lipsa lui Alibec, fotbaliştii Astrei au reuşit tot mai rar să pună în pericol poarta adveră, astfel că oaspeţii au fost cei care au ieşit la rampă, remarcându-l pe portarul Lung. Aceştia şi-au trecut în cont inclusiv o bară, în minutul 76, prin acelaşi Krmencik, care tot cu capul a ţintit transversala. Finalul meciului a găsit tot echipa cehă în atac, dar din fericire apărarea noastră a rezistat.

Cum în celălalt meci al grupei AS Roma a învins în deplasare, cu scorul de 4-2, pe Austria Viena, lupta pentru locul secund este în continuare deschisă. Dacă italienii sunt calificaţi deja, pentru locul doi în grupă, de asemenea calificant, se bat Austria Viena şi Astra Giurgiu. În acest moment pe locul secund e Austria Viena, cu 5 puncte, care e urmată de Astra, cu 4 puncte. Meciul direct, de la Viena, va avea loc etapa viitoare, atunci când campioana României are un meci de totul sau nimic.