Elveția a atins în premieră faza ”sferturilor” la Campionatul European. „Am scris istorie”, a spus Granit Xhaka

Granit Xhaka le-a ținut un discurs colegilor în pauza dinaintea prelungirilorFoto: Guliver / GettyImages

Egală a Franței după 120 de minute de joc, echipa de fotbal a Elveției a izbutit să se califice în sferturile de finală ale Euro 2020 după ce s-a impus cu 5-4 la loviturile de departajare. Este cea mai bună performanță a formației din Țara Cantoanelor la o ediție a campionatului European.

Elveția a mai participat la CE din 1996, 2004 și 2008, când n-a trecut de faza grupelor, respectiv în 2016, când s-a calificat în optimile de finală trecând de o grupă din care au mai făcut parte Franța, Albania și România. Elveția a mai atins sferturile de finală la edițiile din 1934, 1938 și 1954 ale Campionatului Mondial.  Firește că succesul de luni seara, de pe Arena Națională din București, i-a entuziasmat pe suporterii elvețieni, care au sărbătorit pe stadion și pe străzi. Căpitanul Granit Xhaka a declarat că el și colegii săi au scris o pagină de istorie: "Fiecare elveţian, nu contează unde locuieşte, poate să fie mândru. Am făcut o primă repriză aproape perfectă. În minutul 65 sau 68, m-am uitat la ceas şi la un corner al Franţei i-am spus lui Yann (Sommer, portarul): <<Trebuie să ne trezim! Trebuie să trezeşti apărătorii>>. Mi-am spus că poate la 3-1 Franţa crede că s-a termnat. Nu vorbesc de aroganţă, dar ştiam că dacă marcam pentru 3-2... m revenit contra unei echipe a Franţei care are probabil cei mai buni cinci jucători din lume. Este greu să-mi găsesc cuvintele. Pot doar să le mulţumesc tuturor şi să fiu recunoscător antrenorului care a făcut echipa mai bună la fiecare turneu”, a declarat Xhaka.Antrenor al Elveției, Vladimir Petkovic a spus: „Nu mai pot să vorbesc... Sunt epuizat. Nu mai am voce. Echipa a jucat cu voință. A dat totul. Jucătorii au alergat timp de 120 de minute. Când se întâmplă asta ne putem menține stilul nostru de joc. A fost important în ultima jumătate de oră să ținem mingea. Am avut această energie. După o așa de frumoasă victorie sunt foarte mulțumit de ceea ce am făcut în aceste 120 de minute. După a fost o cireașă pe prăjitură. Singurul șut care n-a atins ținta a fost pentru noi. O asemenea victorie ne face să progresăm mental. Cât și în ceea ce înseamnă stima pentru această echipă. Acum trebuie să ne odihnim și să pregătim următorul meci”, a spus tehnicianul potrivit lequipe.fr.  Campioana mondială en titre, Franţa a fost eliminată, luni, 28 iunie, în optimile de finală ale Euro 2020, după ce a fost învinsă (4-5), pe Arena Naţională din București, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei. Golurile au fost marcate de Karim Benzema (min. 57, 59) şi Paul Pogba (min. 75), respectiv Haris Seferovic (min. 15 şi 81) şi Mario Gavranovic (min. 90). În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty. În plus, formația din Țara Cantoanelor a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84.Cum în prelungiri nu s-a mai înscris s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi. Iar pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe. Obligat să înscrie, Mbappe a ratat la ultima serie de lovituri. Ceea ce a adus calificarea Elveției în sferturile de finală.În minutul 37, un spectator a intrat pe teren.În minutul 101, spectatorii români prezenţi pe Arena Naţională au scandat România, România.La meciul de pe Arena Naţională au fost prezenţi şi preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, dar şi ministrul delegat al Sportului în Franţa, campioana mondială la natație Roxana Mărăcineanu.Au evoluat următoarele echipe:Franţa: Lloris  - Varane, Lenglet (Coman, 46 /Thuram, 111), Kimpembe - Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot - Griezmann (Sissoko, 87) - Benzema (Giroud, 93), Mbappé. Selecţioner: Didier DeschampsElveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi, 87)- Widmer (Mbabu, 74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht, 80) - Shaqiri (Gavranovic, 74), Embolo (Vargas, 80) - Seferovic (Schar, 97). Selecţioner: Vladimir PetkovicArbitru: Fernando Andres Rapallini (Argentina)Euro 2020

Optimi de finală

Astăzi (marți, 29 iunie)

Ora 19.00: Anglia - GermaniaOra 22.00: Suedia - Ucraina

Meciuri disputateItalia - Austria 2-1Țara Galilor - Danemarca 0-4Belgia - Portugalia 1-0Olanda - Cehia 0-2Spania - Croația 5-3 (după prelungiri)Franța - Elveția 3-3 (4-5 la loviturile de departajare)