Eroul Lewandowski. Polonezul a izbutit „dubla” pentru Bayern Munchen în derby-ul cu Borussia Dortmund (3-2)

Lewandowski a salvat-o din nou pe BayernFoto: EPA-EFE

Bavarezii au izbutit să câștige ”Der Klassiker”, chiar pe terenul marilor rivali, și astfel să se desprindă la 4 puncte în fruntea clasamentului.

Debutul de meci n-a fost tocmai favorabil lui Bayern, Brandt deschizând scorul pentru gazde în minutul 5. Noroc că Robert Lewandowski (33 de ani) a fost pe teren. Polonezul a egalat în minutul 9 și a adus victoria dintr-un penalty în minutul 77 (celelalte goluri au fost marcate de Coman și Haaland în minutele 44, respectiv 48). De altfel, marele învins din ancheta pentru „Balonul de Aur” a izbutit cu această ocazie și câteva recorduri. El a bifat meciul cu numărul 350 pentru bavarezi în toate competițiile și a ajuns la 321 de goluri marcate, dintre care 26 au fost în poarta Borussiei Dortmund. El a ajuns la 16 goluri în 14 meciuri disputate în ediția 2021/2022 a Bundesliga, fiind cel mai bun marcator al campionatului. Apoi, el a izbutit pentru a opta oară să înscrie „o dublă” cu fosta lui echipă. Ceea ce n-a mai reușit nimeni altcineva până acum. Și nu numai împtriva lui Dortmund, ci a oricărui alt adversar din prima ligă germană. Apoi, el ajuns la 118 goluri marcate în meciurile disputate în deplasare. Și a depășit astfel recordul lui Klaus Fisher (117), cel care este al doilea golgheter din Bundesliga după Gerd Muller (a marcat 268 de goluri în 533 de partide). Lider în clasamentul Bundesliga, după 14 etape, este Bayern Munchen, cu 34 de puncte, iar locul doi este ocupat de Borussia Dortmund, cu 30 de puncte. Pe poziţia a treia se află Bayer Leverkusen, care are 27 de puncte.