FCSB a câștigat prin KO derby-ul cu CFR Cluj

Bordeianu a fost depășit deseori de MoruțanFoto: sportpictures.eu

Aflate în lupta pentru titlu, FCSB și CFR Cluj au oferit, aseară, o dispută inegală. Gazdele au profitat de absențele din ofensiva campioanei, dominând confruntarea și impunându-se cu un scor de neprezentare (3-0). Bucureștenii se desprind în fruntea clasamentului, având un avans de 3 puncte față de rivalii lor.

Un moment important s-a produs în minutul 41, când Arlauskis l-a faultat pe Octavian Popescu, în afara careului de 16 metri. Cum bucureșteanul scăpa singur, portarul clujenilor a fost eliminat. Iar disputa a devenit și mai dezechilibrată. FCSB a deschis scorul prin Olaru (min. 49), care a recuperat balonul de la Chipciu, în interiorul careului, și a șutat sec. Diferența a fost majorată de Tănase (min. 62), care a fructificat un balon pierdut de Camora și șutat inițial de Olaru, și Moruțan (min. 78), cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă. În minutul 43, Moruțan a fost faultat în careu de Bordeianu, însă Ovidiu Hațegan i-a arătat cartonașul galben pentru simulare. Au evoluat echipele:FCSB: Vlad - Creţu (Panţîru, 46), Miron, I. Cristea, Ov. Popescu - O. Moruţan (Vână, 90+1), Şut, D. Olaru - Fl. Coman, Fl. Tănase (Istrate, 90+1), Oct. Popescu (Oaidă, 84). Antrenor: Anton PetreaCFR Cluj: Arlauskis - Susic (Manea, 79), Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Bordeianu, Deac - Chipciu (Pereira, 79), Carnat (Gîdea, 79), Păun (Sigurjonsson,  53). Antrenor: Edward IordănescuMeciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, asistat de Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost Iulian Dima.