FCSB a părăsit și Liga Europa

Ovidiu Popescu, în duel pentru balon cu Al MusratiFoto: EPA-EFE

Criza se accentuează la gruparea lui Gigi Becali, care a pierdut (0-1) aseară, pe terenul lui Guimaraes

Dominată de portughezi, disputa a scos în evidență apatia și lipsa de inspirație a jucătorilor lui Bogdan Vintilă, care n-au avut nicio ocazie clară deși erau obligați să înscrie pentru a putea spera în calificarea în grupele Ligii Europa. În timp ce Guimaraes a fost periculoasă încă din primul minut, când Pepe a scăpat singur cu Bălgrădean. Lusitanii au trecut pe lângă gol în câteva rânduri, iar în minutul 45 Duarte Da Silva a trimis balonul cu capul în transversala lui Bălgrădean. Ei au marcat la 7 minute după pauză, prin Tapsoba, care a transformat un penalty. Diferența se putea majora, însă Rocinha n-a profitat de gafa lui Planic și ieșirea din poartă a lui Bălgrădean (min. 61), iar mingea trimisă cu capul de Teixeira a întâlnit stâlpul porții bucureștenilor (min. 90). Contrar cursului jocului, FCSB putea da lovitura în prelungiri, când Cristea, singur-singurel în mijlocul careului, ”a pasat” cu capul portarului Douglas.Echipa lui Becali a ratat astfel pentru al doilea an la rând calificarea în grupele Ligii Europa. Și are de recuperat 13 puncte față de liderul CFR Cluj, în Liga 1.