Florin Andone, gol la prima atingere pentru Brighton

Florin Andone

Atacantul român a marcat în etapa de debut din Premier League, la un minut după ce a intrat pe teren.

Florin Andone a avut un start de vis în noua ediție a campionatului Angliei, punând umărul la victoria categorică (3-0) obținută de echipa sa, Brighton, în deplasare cu Watford. Cu un nou antrenor pe bancă, Graham Potter, internaționalul român a început meciul pe banca de rezerve, așa cum o făcuse și în majoritatea disputelor din stagiunea trecută. La scorul de 1-0 pentru „pescăruși”, Andone a fost chemat să-l înlocuiască pe Jurgen Locadia cu scopul de a aduce prospețime în atacul lui Brighton. După 62 de secunde, chiar la prima fază în care a fost implicat, Florin Andone s-a remarcat excelent în colțul careului mic și a fructificat cu sânge rece o centrare de pe partea dreaptă. Pentru român a fost prima reușită în Premier League după o pauză destul de lungă, precedentul gol al său fiind consemnat la începutul lunii martie. „Florin a muncit mult și a oferit jocului o altă dimensiune. Îmi doresc ca rezervele să fie pregătite să joace, să intre și să ajute”, a declarat la final antrenorul Potter. Forma bună a lui Andone îl bucură și pe selecționerul naționalei României, Cosmin Contra, la mai puțin de o lună până la confruntarea cu Spania din preliminariile Euro 2020.