Florin Andone, pus la zid pentru un fault ucigător

Florin Andone, eliminat pentru un fault dur

Atacantul român de la Brighton a fost aspru criticat pentru intervenția care se putea solda cu o accidentare gravă a unui adversar.

Meciul Brighton – Southampton (0-2) din etapa a treia a campionatului Angliei a fost decis în mare măsură de eliminarea lui Florin Andone după numai 30 de minute scurse din prima repriză. Titularizat în premieră în acest sezon, internaționalul nostru și-a bătut joc de această șansă uriașă de a-și cimenta un loc în primul 11 al „pescărușilor”. Combativ cum îl știm, Andone a depășit însă limitele sportivității cu un fault grosolan asupra francezului Valery. La o fază obișnuită la mijlocul terenului, atacantul de 26 de ani a încercat să ajungă primul la minge, dar s-a dus cu talpa direct pe tibia adversarului, fundașul dreapta al celor de la Southampton fiind la un pas de o fractură urâtă. Din fericire, Valery n-a pățit nimic serios, chiar dacă a fost înlocuit după pauză. În schimb, Andone riscă o suspendare drastică și va trebui să munească mult pentru a-și spăla imaginea. De altfel, în mediul online, dar și în întreaga presă britanică, atacantul naționalei României a fost supus unui val uriaș de critici, inclusiv de la specialiști renumiți precum Gary Lineker. Chiar și antrenorul lui Andone de la Brigton a condamnat asemenea faulturi. „A fost de roșu direct când revezi faza. La nivelul terenului n-am văzut bine, eram de partea cealaltă. Nu pot apăra un astfel de fault, bine că n-a fost o accidentare gravă. Am vorbit cu Florin, și-a dat seama ce a făcut și și-a cerut scuze”, a declarat tehnicianul Graham Potter.