Franţa s-a chinuit cu Nigeria, dar merge în sferturi după un 2-0 obţinut în ultimele 10 minute

Paul Pogba a înscris cu capul, în poarta goală, după o ieşire greşită a portarului nigerian, Enyeama

Franţa a fost una dintre echipele care au arătat cele mai puţine vulnerabilităţi în faza grupelor, dar optimile cu Nigeria s-au desfăşurat diferit. Africanii s-au dovedit o nucă tare, iar europenii nu şi-au revenit decât în ultimele 20 minute, când au făcut diferenţa.

Băieţii lui Didier Deschamp şi-au subestimat adversarii, pentru că altfel nu se explică cum Nigeria a putut domina Franţa la un Campionat Mondial timp de mai bine de 60 de minute. Benzema şi compania au părut de nerecunoscut şi doar africănismele din faţa porţii lui Lloris au făcut ca Mikel şi ai săi să nu înscrie. La menţinerea echilibrului a contat şi arbitrul american, Sean Hurd, care dacă fluiera după carte trebuia să-l trimită la cabine pe Matuidi, din cauza unei intrări criminale în minutul 63. După acest fault, francezii parcă s-au trezit şi şi-au dat seama că pot pleca acasă dacă nu schimbă ceva. Benzema a ratat două ocazii mari şi Cabaye a lovit bara printr-un şut de la distanţă, punctând ocaziile care anunţau golul. Acesta a venit după o greşeală a „pastorului” din poarta Nigeriei, Enyeama, care a ieşit pe sub minge la o centrare simplă şi i-a permis lui Pogba să deschidă scorul cu 11 minute înainte de final. De aici lucrurile au fost simple, Yobo şi-a înscris în propria poartă, în prelungiri, iar Franţa merge în sferturi. Dacă în turul următor va repeta însă prima oră din jocul cu Nigeria, va fi maximum cât poate obţine la acest Mondial.

Dacă eşti pasionat de fotbal, acum ai şansa de a câştiga o tabletă şi alte zeci de premii! Intră pe secţiuea dedicată Campionatului Mondial de pe dolce-sport.ro şi participă la concurs. AICI aveţi link catre concursul cu întrebări din istoria Mondialelor de fotbal.

Fără greşeala africanilor, Franţa - Nigeria, 2-0, mergea spre prelungiri