Hazard marchează și Belgia câștigă în fața Rusiei

Eden Hazard protejează balonul în fața rusului Kiril NababkinFoto: EPA

Semifinalistă a ultimei ediții a Campionatului Mondial, echipa de fotbal a Belgiei a câștigat fără probleme (3-1) meciul de debut în preliminariile Euro 2020, disputat în compania Rusiei.

Selecționata ”Diavolilor roșii” s-a impus grație unei duble a lui Eden Hazard, trecândși peste o mare eroare a portarului Courtois. Căpitanul Belgiei a înscris în minutele 44 și 88, punând punct seriei deschise de Tielemans (minutul 14). Rușii și-au salvat onoarea prin reușita lui Cherichev (min. 16), care l-a depășit pe portarul belgian, visător, și a trimis în poarta goală. În minutul 90, oaspeții au rămas în 10 oameni, Golovin fiind eliminat de arbitrul Ovidiu Hațegan care i-a arătat al doilea cartonaș galben. Duminică, Belgia va juca în Cipru, iar Rusia se va deplasa în Kazahstan.