Huliganii îl ajută pe Răzvan Lucescu să ia titlul în Grecia VIDEO

Fanii lui Olympiakos au intrat în spaţiul de joc

Incidentele de la derby-ul Olympiakos – AEK (1-2) s-ar putea lăsa cu depunctări în folosul celor de la PAOK Salonic.

Doi se bat şi al treilea câştigă! Cam acesta e tabloul care se prefigurează în bătălia pentru titlu din campionatul Greciei. Duminică, Olympiakos şi AEK Atena au dat o luptă dură, încheiată cu victoria oaspeţilor şi cu un haos general creat de fanii gazdelor. Supăraţi pentru că „Oly” a pierdut derby-ul în ultimele minute (1-2 de la 1-0 în minutul 87!), zeci de suporteri ai alb-roşilor au pătruns pe teren, aruncând cu torţe şi distrugând câteva panouri publicitare. Reacţia forţelor de ordine a fost promptă, iar huliganii au fost îndepărtaţi cu ajutorul gazelor lacrimogene.

Incidente au fost şi înainte de meci, când autocarul lui AEK a fost atacat cu pietre, astfel că Olympiakos riscă o sancţiune considerabilă, care poate merge chiar până la retragerea unor puncte din clasament. Pentru campioni ar fi o lovitură crâncenă în tentativa de apărare a titlului, ţinând cont că în acest moment distanţa faţă de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu e de patru puncte, cu 10 runde rămase de disputat. Practic, cu Olympiakos depunctată, trupa din Salonic ar scăpa de cel mai incomod adversar şi ar rămâne să se bată pentru şefie doar cu AEK Atena, aflată acum la două puncte în spatele formaţiei antrenate de Lucescu.