Ianis Hagi a marcat golul victoriei lui Glasgow Rangers

Ianis Hagi a izbutit al 3-lea gol din această ediție a campionatului ScoțieiFoto: Guliver / GettyImages

Titular în meciul cu St. Johnstone (1-0) din a 27-a etapă a campionatului Scoției, Ianis Hagi a marcat golul victoriei. Este a patra reușită a românului în cele 23 de partide disputate pentru formația sa.

Hagi a marcat în minutul 52, când a pendulat în fața careului advers, venind din dreapta, iar apoi a trimis balonul în colțul din stânga al porții adverse. ”Cei de la Rangers au fost lipsiți de inspirație înainte ca românul să pătrundă printre fundașii adverși și să trimită în colțul de jos. Acum poate pretinde că e omul lui Gerrard în aceste meciuri strânse. Hagi a dat o lovitură crucială similară cu aceea din victoria la fel de strânsă (1-0) cu Hibernians, de Boxing Day”, a scris „Daily Record”. Aceasta a fost cea de-a patra reușită în acest an competițional, precedentele fiind la meciurile cu Lech Poznan (2-0), St. Johnstone (3-0) și Hibernian (1-0). Internaționalul român a fost înlocuit în minutul 81, cu Glen Kamara.

Pe de altă parte, aceasta a fost vicoria cu numărul 100 pentru Steven Gerrard ca manager la Glasgow Rangers.

Rangers este lider autoritar cu 75 de puncte din 27 de meciuri, fiind urmată de  marea rivală Celtic, care are 52 de puncte din 25 de partide.