Ianis Hagi a marcat pentru Glasgow Rangers și e pe locul 2 între golgheterii campioanei Scoției

Ianis HagiFoto: EPA-EFE

Virtual campion, Ianis Hagi a marcat un gol în meciul pe care Glasgow Rangers l-a câștigat cu 3-0, în deplasare, în fața lui Livingston, în runda cu numărul 37 a primei ligi din Scoția. Internaționalul român e vizat pentru un transfer de echipe importante din Europa, precum Lazio Roma și FC Sevilla.

Titular, Hagi a marcat în minutul 83. El a fost înlocuit în minutul 86. Celelalte goluri ale lui Rangers au fost înscrise de Tavernier (min. 42) şi Kent (min. 57). Hagi a disputat 32 de meciuri pentru Rangers și a reușit 7 goluri. El se află pe locul 2 într-un clasament al golgheterilor campioanei Scoției, după Tavernier James, Zungu Bongani și Morelos Alfredo, care au, fiecare, câte douăsprezece.  Nu se știe în acest moment dacă Ianis Hagi va rămâne la Rangers. De altfel, în ultimul timp presa a scris că Lazio Roma și FC Sevilla ar dori să-l transfere. Analist Digi Sport, Ilie Dumitrescu a lăsat de înțeles că suma care trebuie achitată de un club pentru a-l transfera pe Hagi Jr. este mai mare de 20 de milioane de euro: "El are o clauză destul de mare. Există posibilitatea să fie plătită, dar e clauza destul de mare, nu ce se vehiculează prin presă, apropo de 10 milioane. Are clauză mare! (n.r: 20?) Mai mult! E mai mare decât ce se scrie în presă", a spus fostul internațional, la emisiunea Fotbal Club, de la Digi Sport.În urma acestei victorii, Rangers ocupă locul 1 în Premiership, cu 99 de puncte, fiind urmată de Celtic Glasgow (76p), Hibernian (62p) și Aberdeen (56p). Livingston se află pe locul 6, cu 44 de puncte, la egalitate cu St. Johnstone. Rangers mai are de disputat un singur meci, cu Aberdeen, la Glasgow, în 15 mai.