Iaşi a învins pe Voluntari, 2-1!

Antrenorul ieşenilor Nicolo Napoli a ajuns cu echipa sa în Europa

CSMS Iaşi a învins, în deplasare, 2-1, pe Voluntari, golurile venind dintr-un penalty şi un autogol. Cele trei reuşite au venit într-un interval de 12 minute.

Au înscris Bălan ‘44 pentru FC Voluntari şi Cristea ’32 penalti, Barna ’37 (autogol) pentru CSMS Iaşi.

0-1: Cristea a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Ţîru la Cristea.

0-2: La un şut al lui Cristea, Bornescu a respins, iar Maftei a încercat trimită mingea în afara terenului, dar balonul s-a lovit de Barna şi a intrat în poartă.

1-2: Bălan a redus din diferenţă dintr-o lovitură liberă.

FC Voluntari: Bornescu - Filipov, Ţîru, Spahija, Barna (Enceanu ’40) - Rus, V. Achim, Maftei, Voduţ - Ad. Bălan, Tudorie (Monakana ’65, Căpăţână ‘82). Antrenor: Sorin Popescu.

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Bădic - Bole, V. Gheorghe (Enescu '88), Mitic, Llullaku (Viveiros ’81) - An. Cristea (Creţu ’71), Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Tudorie ‘45+1, V. Achim ’50, Ţîru ’63, Enceanu ‘82 / Voicu '89, Bădic '90+2.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Marcel Bârsan (central), Mircea Orbuleţ, Mircea Grigoriu (asistenţi), Marian Balaci, Iulian Dima (adiţionali) şi Sabin Gabriel Stroe (rezervă).

Observatori au fost Marian Bucurescu şi Adrian Vidan.

Jucătorii echipei FC Voluntari au intrat pe teren cu un banner cu mesajul: “Fotbalul a mai pierdut un fiu … R.I.P. Patrick Ekeng”, iar înainte de startul jocului s-a ţinut un minut de reculegere.

De asemenea, jucătorii, arbitrii şi stafurile celor două echipe au purtat banderole negre.

La meci au fost prezenţi selecţionerul Anghel Iordănescu şi jucătorii echipei FC Botoşani.

Partida ar fi trebuit să se dispute duminică, dar a fost amânată ca urmare a fotbalistului dinamovist Patrick Ekeng.