Incredibil: Lewandowski, cinci goluri în nouă minute!

Preliminarii Euro 2016 - rezultate. Robert Lewandowski, atacantul lui Bayern, a marcat ambele goluri ale Poloniei în Scoţia şi e golgheterul acestor prleiminarii cu 12 reuşite. Nu e sigur însă de prezenţa la Euro 2016Foto Click!

Atacantul polonez al lui Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a reuşit să înscrie cinci goluri în nouă minute. Performanţa a avut loc în meciul cu VfL Wolfsburg (scor 5-1), iar o comparaţie Interesantă arată că a punctat mai mult decât echipe ca Liverpool, Newcastle şi West Bromwich Albion în cele şase etape din Anglia.

Bayern Munchen era condusă la pauză, cu scorul de 1-0, în meciul de pe teren propriu cu VfL Wolfsburg, din etapa a VI-a a Bundesliga, iar antrenorul Pep Guardiola a decis să-l trimită pe teren, în mintul 46 pe atacantul polonez, în locul lui Thiago Alcantara.

Lewandowski a reuşit o serie spectaculoasă, marcând cinci goluri în nouă minute: '51, '52, '55, '57, '60.

BBC a notat că atacantul a marcat mai multe goluri în nouă minute decât Liverpool, Newcastle şi West Bromwich în Premier League, şase echipe din Bundesliga, formaţiile de la locul 11 la 20 în Primera Division şi şapte echipe din Serie A.

De asemenea, polonezul a fost mai eficient în nouă minte decât Wayne Rooney în 20115, Mario Balotelli într-un sezon la Liverpool şi decât atacantul danez al formaţiei VfL Wolfsburg, Nicklas Bendtner, în peste trei ani.

Alte recorduri stabilite de Lewandowski:

cel mai rapid hat-trick (4 minute)

cele mai rapide serii de patru, respectiv cinci goluri reuşite de un jucător în campionatul german

prima rezervă care marchează în Bundesliga mai mult de trei goluri.

Recordul privind cele mai multe goluri înscrise într-un meci din prima ligă germană îi aparţine lui Dieter Muller, şase reuşite, în FC Koln - Werder Bremen, scor 7-2, în 1977.

Gerd Muller şi Dieter Hoeness au marcat şi ei câte cinci goluri într-un meci, astfel că Lewandowskie este al treilea jucător al formaţiei Bayern care înregistrează această serie.