Karatistul Cupei Mondiale

Huntelaar  a calificat Olanda  în sferturile CM FOTOGRAFII: REUTERS
Huntelaar a calificat Olanda în sferturile CM FOTOGRAFII: REUTERS

Huntelaar a avut un mod inedit de celebrare a golului calificării Olandei.

Olanda s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale după un meci dramatric, decis în ultimele minute de joc de un penalty transformat de Huntelaar.

Ceea ce a şocat nu a fost atât scorul final, 2-1 pentru Olanda după ce mexicanii au condus cu 1-0, cât modalitatea de celebrare a golului de către atacantul olandez. Klaas-Jan Huntelaar a dat dovadă de adevărate calităţi de karatist, dărâmând, dintr-o lovitură de picior, ca în filmele cu kung-fu, fanionul din colţul terenului.

Huntelaar sare  precum luptătorii  de kung-fu...
Huntelaar sare precum luptătorii de kung-fu...

Gestul fotbalistului de la Schalke 04 a fost parcă învăţat de la antrenorul său de la echipa naţională, Louis van Gaal. Acesta, în 1995, pe când pregătea pe Ajax, a făcut un gest identic, dar la adresa arbitrului Ion Crăciunescu, în finala Ligii Campionilor cu AC Milan.

El imita astfel o intrare cu piciorul sus a lui Marcel Desailly. De asemenea, parcă pentru a continua tradiţia începută de Van Gaal, acum patru ani, în finala Cupei Mondiale, De Jong i-a aplicat o lovitură de picior în piept lui Xavi Alonso.

În sferturile de finală, olandezii vor juca, pe 5 iulie, la Salvador, contra surprizei Cupei Mondiale, Costa Rica.

Dacă eşti pasionat de fotbal, acum ai şansa de a câştiga o tabletă şi alte zeci de premii! Intră pe secţiuea dedicată Campionatului Mondial de pe dolce-sport.ro şi participă la concurs. AICI aveţi link catre concursul cu întrebări din istoria Mondialelor de fotbal.