Lacrimi şi durere în iarbă! Scene de groază la meciul Everton - Tottenham

Andre Gomes şi-a dislocat glezna dreaptă

Mai dureros de atât nu se putea! Scenele cu mijlocaşul lui Everton agonizând pe teren şi cu ceilalţi jucători în lacrimi au avut un puternic impact emoţional.

Faza din minutul 78 al partidei dintre Everton şi Tottenham va rămâne una de referinţă pentru actuala ediţie a campionatului Angliei. La o banală intrare prin alunecare a sud-coreeanului Son Heung-Min, portughezul Gomes a picat extrem de rău, contorsionându-şi piciorul drept la nivelul gleznei. Ţipetele de durere ale fotbalistului de 26 de ani au anunţat ceva foarte grav, la fel ca şi reacţiile celorlaţi actori de pe teren. Coechipieri şi adversari deopotrivă şi-au pus mâinile în cap, mulţi dintre jucători începând să plângă, în timp ce fundaşul Aurier de la Tottenham a fost surprins rugându-se. Când a văzut şi el ce s-a întâmplat, arbitrul întâlnirii i-a arătat cartonaşul roşu agresorului Son, acesta părăsind terenul copleşit de lacrimi. ,,Plângea şi urla. Eu am încercat doar să-l ţin”, a recunoscut ulterior turcul Tosun, colegul lui Gomes care a ajuns primul la locul faptei şi care nu l-a lăsat pe portughez să se uite la gravitatea accidentării. Verdictul doctorilor a fost crunt, fractură cu dislocare a gleznei, asta însemnând că Andre Gomes nu va mai juca în acest sezon, urmând să lipsească cel puţin şase luni. ,,A fost ghinion, n-a fost intenţie la Son. Arbitrii trebuiau să verifice faza cu VAR-ul (n.r.: arbitrajul video) şi să facă diferenţa între o intrare dură şi o accidentare dură”,a  declarat la final antrenorul lui Tottenham, Mauricio Pochettino. Rămaşi în 10 oameni după eliminarea lui Son, oaspeţii au fost egalaţi (1-1) în ultimul minut al confruntării.