Lewis Hamilton s-a impus la Sao Paulo și a relansat lupta în Formula 1

Lewis Hamilton a câștigat în BraziliaFOTO: EPA

S-a relansat lupta în Formula 1, cu trei etape înaintea finalului sezonului. Lewis Hamilton a câștigat la Sao Paulo duminică seară.

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat, duminică, Marele Premiu al statului Sao Paulo (fost al Braziliei), a XIX-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Hamilton a plecat de pe poziţia a zecea a grilei şi l-a depăşit pe pistă pe olandezul Max Verstappen (Red Bull). Pe locurile 3 şi 4 s-au clasat în ordine "secunzii" celor două echipe, finlandezul Valtteri Botats (Mercedes) şi mexicanul Sergio Perez (Red Bull), care a înregistrat şi cel mai rapid tur.

Aceasta a  fost victoria cu numărul 101 pentru pilotul britanic în Formula 1, a şasea în acest sezon şi a treia în Brazilia.

Piloţii Ferrari, Charles Leclerc din Monaco şi spaniolul Carlos Sanz jr., au ocupat, în ordine, locurile 5 şi 6.

Pe locurile 7-10 s-au clasat francezii Pierre Gasly (Alpha Tauri) şi Esteban Ocon (Aston Martin), spaniolul Fernando Alonso (Alpine) şi britanciul Lando Norris (McLaren-Mercedes).

Cu trei etape înaintea finalului sezonului, Verstappen a pierdut din avantajul pe care îl avea în fruntea clasamentului piloţilor. El are acum 332,5 puncte, iar Hamilton, 318,5 puncte.

La constructori, Mercedes se menţine pe primul loc, cu 521,5 puncte, echipa germană fiind urmată de Red Bull, cu 510,5 puncte.

Următoarea etapă, Qatar Grand Prix, va avea loc, la 21 noiembrie, la Lusail.