Mai dramatic nu se putea! Olăroiu e în finala Ligii Campionilor Asiei

Cosmin Olăroiu

Echipa Al Ahli Dubai din Emiratele Arabe Unite, antrenată de Cosmin Olăroiu, s-a calificat în finala Ligii Campionilor Asiei, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-0), formaţia Al Hilal din Arabia Saudită, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1. Marţi, echipa lui Oli s-a distanţat rapid la 2-0 cu golurile marcate de Lima '17 şi Everton Ribeiro '45, astfel că accesul în finală părea deja acontat. Totuşi, oaspeţii au egalat în repriza secundă pri Ailton Almeida '51 şi Carlos Eduardo '65. La 2-2, Al-Ahli şi Cosmin Olăroiu erau eliminaţi!

Descătuşarea formaţiei din Emirate s-a produs însă în al patrulea minut de prelungire, '90+4, atunci când sud-coreeanul Kyung-Won Kwon a punctat pentru 3-2, reuşită care a adus calificarea jucătorilor lui Olăroiu.

În finala Ligii Campionilor Asiei, Al Ahli Dubai va întâlni învingătoarea partidei dintre formaţia japoneză Gamba Osaka şi echipa chineză Guangzhou Evergrande. În tur, chinezii s-au impus, acasă, cu scorul de 2-1, iar returul va avea loc miercuri, de la ora 13.00.