Manea, Man şi Moruţan, reinventaţi la FCSB

Cristi Manea

Cei trei jucători au avut parte de un nou început în victoria roş-albaştrilor din Cupa României, 2-0 cu Metaloglobus.

Chiar dacă adversarii din liga secundă n-au pus în nici un moment în pericol calificarea FCSB-ului în optimile Cupei României, partida cu Metaloglobus de joi seară înseamnă enorm pentru trei dintre jucătorii aflaţi la dispoziţia lui Bogdan Vintilă. În primul rând, a fost consemnat debutul oficial al lui Cristi Manea, fundaşul dreapta rămas mult timp fără echipă în această vară. ,,Aşteptam de mult să intru şi să joc. Oamenii de aici au avut încredere în mine, chiar dacă am avut oferte şi de afară. Sincer, cred că putem lua campionatul şi Cupa în acest an”, a declarat Manea după primul meci în tricoul roş-albastru. Dennis Man şi Olimpiu Moruţan au avut şi ei motive de bucurie, ambii întorcându-se cu gol după absenţe îndelungate din primul 11 al FCSB-ului. „A fost o revenire frumoasă, mă bucur că am jucat 45 de minute după două luni de pauză. Pentru mine e importantă câştigarea Cupei pentru că eu am ajuns de trei ani aici şi n-am luat nici un trofeu”, a spus internaţionalul Man (21 de ani). În ceea ce-l priveşte pe mai tânărul Moruţan (20 de ani), creativul mijlocaş al FCSB-ului e din nou în plenitudinea forţelor, trecându-şi în cont primul gol după mai mult de un an. ,,Sunt fericit că am început să joc, dar trebuie să mai am răbdare cu condiţia fizică”, a mărturisit Moruţan.