Manuel Neuer a egalat recordul lui Oliver Kahn: 196 de meciuri fără gol primit!

Manuel  Neuer a egalat recordul lui Oliver KahnFoto: EPA-EFE
Manuel Neuer a egalat recordul lui Oliver KahnFoto: EPA-EFE

Programat în runda cu numărul 17 din Bundesliga, confruntarea Augsburg - Bayern Munchen s-a încheiat cu victoria oaspeților (0-1). Cu această ocazie, portarul Manuel Neur (34 de ani) a bifat partida 196 fără gol primit, egalând un record care îi aparținea lui Oliver Kahn, care a evoluat tot pentru bavarezi.

Unicul gol al confruntării a fost marcat de Lewandowski, în minutul 13, din penalty. Neuer a avut și ceva noroc, în minutul 76 Finnbogason (Augsburg) trimițând balonul în bara porții la o lovitură de la 11 metri!Format ca portar la Schalke 04, pentru care a evoluat între 2006 și 2011, Manuel Peter Neuer a cunoscut consacrarea la Bayern Munchen, formație la care a bifat peste 400 de meciuri. După meciul cu Augsburg, care îi menține pe bavarezi pe primul loc în clasament, goalkeeper-ul a  declarat: "Am avut urcușuri și coborâșuri în ultimul timp, dar după meciul de la Kiel am avut o creștere a motivației. Dorim să fim din nou FC Bayern și să dominăm din nou".