Marin, gafă în umilinţa de la Sevilla. Lucescu jr, învins de Chelsea. Toate rezultatele din Liga Europa

Belgienii n-au avut nicio şansă pe Ramon Sanchez Pisjuanfoto: EPA

Joi seara s-au disputat toate partidele din prima etapă a grupelor Ligii Europa şi românii care ne-au reprezentat în această competiţie cu cluburi din străinătate nu au fost la cel mai înalt nivel.

Mai întâi, Salonicul lui Răzvan Lucescu a luat foc la propriu în aşteptarea lui Chelsea, dar n-a fost petrecere şi pe teren. Englezii au câştigat la pas, scor 1-0, datorită golului lui Willian din minutul 7. Apoi, la Sevilla, Răzvan Marin şi Standard Liege au încasat un 5-1 ruşinos, iar la al doilea gol al lui Ben Yedder românul a greşit grav. Internaţionalul nostru a pierdut mingea prosteşte în faţa careului de 16 metri, iar "hoţul" care i-a furat-o, Eevr Banega, l-a lansat decisiv pe atacantul francez care a înscris lejer. "Sunt puţin dezamăgit, ofticat că am făcut acea greşeală. Jucasem bine până atunci. Ce să fac? Să mă las? Merg înainte".

Brazilianul Willian, propulsat în fotbalul mare de Lucescu senior la Şahtior, l-a "înjunghiat" pe Lucescu junior joi seara, în Liga Europa

Radu Ştefan, accidentat, a ratat victoria cu 2-1 a lui Lazio în faţa ciprioţilor de la Apollon Limassol, Andrei Ivan a fost titular la Rapid, dar nu s-a remarcat cu nimic în victoria vienezilor cu Spartak Moscova, scor 2-0, iar Alexandru Băluţă a prins doar ultimele 10 minute ale victoriei Slaviei Praga cu Bordeaux, scor 1-0. Claudiu Keşeru e singurul concetăţean care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în prima etapă a sezonului de grupe în Liga Europa, dar golul său cu Bayer Leverkusen înscris direct din lovitură liberă nu a contat la final. Nemţii au învins cu 3-2 la Razgrad, pentru Ludogoreţ jucând tot meciul şi Cosmin Moţi.