Marius Avram a «măcelărit-o» pe Voluntari

Marius Avram  a greşit capital în  mai multe meciuri
Marius Avram a greşit capital în mai multe meciuri

Faptul că arbitrii şi-au pierdut total busola în ultima vreme e demonstrat de numărul partidelor în care aceştia au greşit grav, influenţând rezultatul final. În această etapă, pe lângă Botoşani – Dinamo, şi Gaz Metan – Voluntari, încheiat 1-0, a fost distrus de central.

Marius Avram a avut mari probleme încă din start şi şi-a pus prmia dată cenuşă în cap în minutul 16. Florin Cernat, veteranul Voluntariului, a primit un cot în figură de la Iulian Cristea care l-a lăsat lat pe teren, cu nasul strâmb şi roşu de sânge. Deşi decarul a fost schimbat, iar la pauză a fost transportat la spital, pentru o ecografie, Avram şi ajutoarele sale au considerat că nu s-a întâmplat nimic neregulamentar şi n-au acordat nici fault, nici vreun cartonaş. ”Toate roşiile care sunt în stoc, toate trebuiau arătate. Eu nu înţeleg, cum nu a putut vedea cum a dus cotul în spate. Eu nu aş ierta niciodată un arbitru pentru un astfel de lucru. Este intenţie! Nu poţi duce cotul în spate la nivelul feţei”, a spus fostul mare arbitru, Ion Crăciunescu. Pe central nu l-a mustrat însă prea mult conştiinţa şi în ultimul sfert de oră a mai comis-o de două ori, la fel de grav şi tot împotriva oaspeţilor. Mai întâi, în minutul 75, Deac a fost tras de tricou în careu, de către Susnjar, fază la care Avram a rămas fără reacţie. Trei minute mai târziu, acelaşi Deac a mai fost faultat o dată în suprafaţa de pedeapsă, de către Zaharia, dar centralul a dictat fault în atac. “Dacă ne mai dădea şi nouă câte ceva, mai ziceam că a greşit omeneşte, dar aşa, la ce să mă gândesc? Am mai pierdut un meci nemeritat, iar Avram merge acasă liniştit”, a spus Florin Marin,