Maxim, eroul lui Mainz. A întors meciul cu Augsburg în şapte minute

Românul a înscris golul victoriei în al treilea minut din prelungiriFoto: Click!

Alexandru Maxim a jucat un singur meci ca titular în primele trei etape din Bundesliga, iar sâmbătă, contra lui Augsburg, a fost aruncat în luptă la disperare, în minutul 86, la două minute după ce oaspeţii deschiseseră scorul.

Nici antrenorul Sandro Schwarz nu se aştepta însă ca românul să schimbe cu adevărat ceva în puţinul timp rămas la dispoziţie, dar a fost contrazis. Maxim a intrat hotărât să-şi facă simţită prezenţa şi după ce a participat la golul egalizator, venit la un minut distanţă, acesta a adus golul victoriei în minutul 90+3, printr-un şut de la marginea careului mare. Mainz a câştigat cu 2-1 pe barba lui Maxim, putem spune fără să exagerăm, şi ne aşteptăm să-l vedem pe internaţionalul nostru titular săptămâna viitoare, în deplasarea de la Bayer Leverkusen.