Mircea Lucescu, învins de Juventus. Rezultatele de marți din Liga Campionilor

Mircea Lucescu antrenează acum pe Dinamo KievFOTO: EPA

Echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, a pierdut pe propriul teren, scor 2-0, meciul cu Juventus din prima etapă a grupelor Ligii Campionilor. Iată rezultatele înregistrate marți.

Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de campioana Italiei, Juventus Torino, în primul meci din Grupa G a Ligii Campionilor, la care au avut acces 15.000 de spectatori pe Stadionul Olimpic (capacitate 70.000). Aceasta este prima înfrângere suferită de Mircea Lucescu după ce a preluat echipa ucraineană, în iulie. Ambele goluri au fost marcate de Morate (min. 46 și 84). Partida a fost codusă fără probleme de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

Lucescu a fost contestat de ultraşi şi la acest meci. Ei au afişat un banner pe stadion, în care i-au cerut tehnicianului român să plece.

În Grupa F, în Rusia, FC Bruges a produs surpriza şi a câştigat pe terenul echipei Zenit Sankt Petersburg, scor 2-1 (0-0).

Au marcat: Lovren '75 / Dennis Bonaventure '63, De Ketelaere '90+3. Autorul golului victoriei belgienilor are 19 ani.

Şi această partidă a avut spectatori în tribune.

Într-un alt meci, Manchester United a învins, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), finalista ediţiei trecute, PSG, într-un meci din etapa I a Grupei H a Ligii Campionilor. De asemenea, în Grupa F, Lazio a trecut, acasă, cu 3-1 (2-0), de Borussia Dortmund.

Lazio - Borussia Dortmund, 3-1 (2-0);

Au marcat: Immobile '6, Hitz '23 (a), Akpro '76 / Halland '71.

Zenit Sankt Petersburg - FC Bruges, 1-2 (0-0);

Au marcat: Lovren '75 / Dennis Bonaventure '63, De Ketelaere '90+3.

Grupa G

Barcelona - Ferencvaros, 5-1 (2-0);

Au marcat: Messi '27 (p), A. Fati '42, Coutinho '52, Pedri '82, Dembele '89 / Kharatin '69 (p).

- În minutul 68, Gerard Pique (Barcelona) a fost eliminat pentru un fault în poziţie de ultim apărător.

Dinamo Kiev - Juventus Torino, 0-2 (0-0);

A marcat: Morata '46 şi '84.

Grupa H

PSG - Manchester United 1-2 (0-1);

Au marcat: Martial '54 (a) / Fernandes '23, Rashford '87

- Bruno Fernandes (United) a ratat un penalty, în minutul 22. Cu ajutorul VAR, arbitrul Mateu Lahoz a decis repetarea loviturii de la 11 metri, pentru că Navas nu a rămas pe linia porţii. Tot Fernandes a executat şi a înscris.

RB Leipzig - Istanbul Başakşehir, 2-0 (2-0).

A marcat: Angelino '16 şi '20