Naționala de tineret, egala puternicei formații a Olandei, la Europeanul U21

Andrei Ciobanu a fost cel mai bun român de pe teren cu OlandaFOTO: Sportpictures.eu

Naționala României a debutat cu un egal, 1-1, în fața puternicei echipe a Țărilor de Jos în grupa A a turneului final al Campionatului European Under 21.

Când ai o formație de 11 ori mai bine cotată decât a adversarului pornești ca favorit indiferent de jucătorii pe care îi ai în față. Drept urmare, olandezii au intrat pe teren deciși să-și arate superioritatea, iar golul marcat în minutul 16, prin Schuurs, a venit firesc, atacantul profitând de indecizia lui Ciobotariu, titularizat surprinzător în defavoarea lui Chindriș. Bucuria adversarilor nu a durat decât patru minute, deoarece Ciobanu a transformat perfect o lovitură liberă de la 20 m, trimițând mingea peste zid, direct în vinclu. În continuare, deși olandezii au atacat, tot noi am avut cele mai mari ocazii de a marca, capul lui Pașcanu, din minutul 66, fiind respins cu greu în corner de portarul advers, după care același goal-keeper a făcut minuni în prelungiri, la șutul lui Ciobanu, cel mai bun român aseară.

Următoarea adversară a României va fi, sâmbătă, Ungaria, formație învinsă de Germania cu 3-0.