Nicolae Stanciu marchează, Slavia Parga se califică în semifinalele Cupei Cehiei

Nicolae Stanciu se bucură după un golFoto: Guliver / GettyImages

Aflată pe locul 1 în prima ligă de fotbal a Cehiei, Slavia Praga a câștigat cu 3-0 (1-0), în deplasare, meciul cu Sigma Olomouc (locul 9), programat în sferturile de finală ale Cupei Cehiei. În faza următoare, gruparea alb-roșie va înfrunta pe rivala Sparta Praga, la care joacă portarul Florin Niță.

Golurile confruntării au fost înscrise de Kuchta (min. 45), N. Stanciu (min. 56) și Sevcik (min. 60). Nicolae Stanciu a fost titular şi a jucat până în minutul 76, când a fost înlocuit de Lingr. Pentru internaționalul român acesta a fost primul gol marcat în ediția 2020/2021 a Cupei Cehiei. El a mai reușit 11 goluri în campionat și 3 în Liga Europa. În semifinale, Slavia Praga va evolua, în deplasare, la 5 mai, împotriva rivalei Sparta Praga (locul 3), la care evolueză portarul Florin Niţă. În cealaltă semifinală, Viktoria Plzen (locul 5) s-a impus cu 1-0 în fața lui Teplice (locul 15).Născut la Cricău (județul Alba), în 7 mai 1993, Nicolae Stanciu  s-a format ca jucător de fotbal la Unirea Alba Iulia, grupare care l-a promovat în echipa de seniori în 2008. De atunci, mijlocașul ofensiv a mai evoluat pentru FC Vaslui (2011-2013), Steaua (2013-2016), RSC Anderlecht (2016-2018), Slavia Praga (2018/2019) și Al-Ahli (2019). El a revenit la gruparea din capitala Cehiei acum doi ani. În iunie 2020, Nicolae Stanciu a câștigat primul titlu de campion al Cehiei. El a mai obținut două titluri în România, cu Steaua (2014, 2015) și unul în Belgia, cu Anderlecht (2017).