Noua Germanie s-a relansat în Olanda. Victorie dramatică la Amsterdam

Naţionala Germaniei a intrat într-o nouă eră

Fosta campioană mondială a schimbat generaţiile şi a câştigat primul mare test, deplasarea de la Amsterdam din preliminariile Euro 2020.

Anul trecut, unul dezastruos pentru Mannschaft-ul lui Joachim Löw, nemţii au fost umiliţi în Olanda, încasând un 0-3 care a dus în final la retrogradarea din prima divizie a Ligii Naţiunilor. Selecţionerul Germaniei a fost nevoit astfel să revoluţioneze lotul, renunţând la câteva nume grele cu care s-a câştigat titlul mondial în 2014. Destinul a făcut ca noua Germanie să se relanseze tot în Olanda şi tot pe Amsterdam Arena. La debutul în grupa preliminară pentru Euro 2020, tinerii aruncaţi în luptă de Löw au obţinut o victorie uriaşă (3-2), smulsă în minutul 90 de Nico Schulz, unul dintre reprezentanţii noului val. Succesul nemţilor se conturase încă din prima repriză, Germania conducând cu 2-0 la pauză după reuşitele semnate Leroy Sane şi Serge Gnabry, alţi doi jucători care vor duce greul de-acum încolo. Olandezii au reuşit însă să egaleze în prima parte a reprizei secunde (goluri De Ligt şi Depay), dar trupa antrentată de Ronald Koeman n-a ştiut să gestioneze finalul de meci, atunci când Germania s-a desprins decisiv la 3-2.