Oli, învins în primul meci la Cupa Asiei

Selecţionata lui Olăroiu,  a fost depăşită de  naţionala Chinei, 0-1
Selecţionata lui Olăroiu, a fost depăşită de naţionala Chinei, 0-1

Cosmin Olăroiu a debutat cu stângul ca selecţioner. Saudiţii au ratat un penalty, iar adversarii au punctat pe final unicul gol al partidei.

Antrenorul român de 45 de ani a preluat echipa naţională a Arabiei Saudite doar pentru perioada Cupei Asiei, el fiind sub contract cu Al-Ahli. A acceptat munca în paralele, iar obiectivul e câştigarea competiţiei ce se desfăşoară în Australia. A disputat două amicale, ambele pierdute, cu Bahrain, 1-4, şi Coreea de Sud, 0-2, dar şeicii l-au asigurat de încredere. Totuşi, debutul oficial a fost nefericit. Echipa sa a dominat şi a avut ocazia să deschidă scorul, însă Naif Hazazi a ratat lovitura de penalty (minutul 62). Cum ocaziile se răzbună, chinezii au înscris pe final, minutul 81, prin Yu Hai şi au închis tabela. Acum, Oli e obligat să învingă Coreea de Nord, după care urmează jocul cu Uzbekistan, dacă vrea să treacă de grupe.