Pandurii au umilit Rapidul! Pandurii – Rapid 3:0

Dacă Dinamo va învinge diseară la Mioveni, giuleştenii vor regreta amarnic eşecul de aseară.

Deocamdată, distanţa Rapidului faţă de „câini" este de două puncte, însă un eventual succes al liderului la ultima clasată va îndepărta şi mai mult trupa din Grant de locul I.

Pandurii au început avântat meciul. I-au ameţit pe rapidişti cu circulaţia mingii. Elevii lui Lucescu jr au întâmpinat chiar greutăţi să iasă din jumătatea lor.

Gazdelor nici nu le-a luat foarte mult să deschidă în scorul: în minutul 14, dintr-un penalty transformat de Vranjes.

Partida a curs în aceeaşi direcţie, adică spre poarta lui Coman. Inevitabil, Batin a dus scorul la 2-0. În repriza secundă, meciul a fost echilibrat, dar elevii lui Grigoraş şi-au desăvârşit opera, când Batin a reuşit „dubla".

Ulterior, Pandurii au jucat mai aşezat, mai grijulii cu scorul lor, în timp ce giuleştenii nu au găsit spaţii în defensiva adversă.

Penalty controversat pentru Pandurii. Cristi Balaj a dictat, curios, o lovitură de la 11 metri pentru gazde, la un duel umăr la umăr, între Marcos Antonio şi Batin. Reluările TV au arătat că decizia arbitrului a fost cel puţin interpretabilă.

Herea s-a accidentat foarte grav. În minutul 55 al meciului, decarul Rapidului a suferit o intrare gravă din partea lui Vieira.

La prima vedere, rapidistul s-a lovit la genunchi, la ligamente. Echipa medicală i-a oferit jucătorului îngrijiri pe gazon, după care Herea a plecat la vestiare.

Răzvan Lucescu, în tribune. În urma accidentării lui Herea, antrenorul Rapidului a fost trimis în tribune de Balaj (57).

Lucescu jr l-a înjurat pe arbitru, pe motiv că Vieira, omul care a intrat dur la Herea, ar fi trebuit eliminat.

Oltenii nu au uitat Universitatea Craiova. Fanii juveţilor au afişat, la meciul cu Rapid, în banner de susţinere a echipei lui Mititelu, în care spuneau că „Universitatea nu a fost uitată".

În urma dezafilierii Craiovei, Pandurii a rămas singura echipă a Olteniei, în Liga I.

Copos i-a felicitat pe gorjeni

Patronul Rapidului şi-a găsit cu greu cuvintele după umilinţa de pe Târgu-Jiu.

Copos a încercat să-şi explice diferenţa mare care s-a văzut pe teren şi a motivat într-un mod interesant succesul echipei lui Grigoraş.

"Pandurii a fost mai bună. Asta e mentalitate de învingător izvorâtă din sărăcie", a spus Copos.

Grigoraş: «Nu speram la un asemenea rezultat»

Antrenorul celor de la Pandurii Târgu-Jiu, Petre Grigoraş, a mărturisit că nici nu se aştepta să bată Rapidul la o asemenea diferenţă de scor.

„Este o victorie meritată. Nu speram într-un rezultat de genul acesta, dar după jocurile pe care le-am făcut cu Oţelul şi Vaslui mă aşteptam să fie şansa şi de partea noastră, pentru că am avut foarte mult ghinion.

Obiectivul nostru rămâne primele 10 locuri, nu ne-am propus să ajungem în Europa", a mărturisit tehnicianul.