Portarul Suediei ţine România în cărţile calificării la Euro 2020

Robin Olsen
Robin Olsen

Fără gafele lui Robin Olsen, tricolorii ar fi avut acum mult mai puţine şanse de calificare la Euro 2020.

Orice alt rezultat în afara victoriei Suediei în Norvegia. Asta îşi dorea selecţionerul nostru de la meciul disputat marţi seară la Oslo. La 2-0 pentru norvegieni, lucrurile păreau să se îndrepte în direcţia bună, însă oaspeţii au întors miraculos rezultatul în ultimele 20 de minute. La 3-2 pentru Suedia, România avea de suferit în ceea ce priveşte calculele calificării, însă minunea s-a produs în al şaptelea minut de prelungire, când Norvegia a egalat (3-3), scor care ne ajută şi pentru noi.

În Suedia, ţap ispăşitor pentru ratarea victoriei a fost scos portarul Robin Olsen de la AS Roma, responsabil pentru două goluri şi jumătate din cele trei primite. La aproape doi metri înălţime, goalkeeperul nordic a ieşit ezitant pe centrări la primul gol şi la cel de-al treilea, iar la golul doi putea scoate cu uşurinţă lovitura de cap a norvegianului King. ,,Se pare că am avut puţin noroc, am înţeles că a fost un meci neebun la Oslo. Acum meciul din Norvegia devine şi mai important, trebuie să scoatem cel puţin acelaşi rezultat ca Suedia, dacă nu chiar să câştigăm”, a declarat Cosmin Contra, anticipând următoarea etapă a preliminariilor, la 7 iunie.